Samsung Essential S40GD 24 inch Monitor IPS Full HD LS24D400GAUXXU
Category Desktop Monitors
Samsung Essential S40GD 24 inch Monitor IPS Full HD LS24D400GAUXXU Samsung Essential S40GD 24 inch Monitor IPS Full HD LS24D400GAUXXU
Product Code: SAM82195
Category Desktop Monitors
Manufacturer Samsung
  • IPS panel
  • 100Hz refresh rate
  • Eye saver mode
  • Ergonomic
Description
This Samsung monitor has bright, clear colours with accurate shades. Even when you change angles, colour won't be washed out. It's got a 100 Hz refresh rate that minimises lag and motion blur, great for smooth video playback and creative projects. Get the edge with Game Picture Mode - it optimises settings to boost colour and image contrast for clearer visuals. That means you can spot enemies lurking in the shadows.
Lead Time
1
UNSPSC Code
Weight
3.5
Catalog Page Number
812
Aspect Ratio
16:9
Brand
Samsung
Built In Speakers
No
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions
540.7x39.8x320.4mm
Dimensions with Stand
540.7x219x 497.7mm
DisplayPort
1
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
2
Height Adjustable
Yes
Manufacturer
Samsung
Monitor Size
24in
Panel Type
Ips
Resolution
1920x1080
Response Time
5ms (GTG)
Size Range
24-26.9in
Type
Desktop Monitors
Usb Port
2
Weight
2.3kg
Weight with Stand
3.5kg
Compare
Product Code: SAM82195
Manufacturer Samsung
  • IPS panel
  • 100Hz refresh rate
  • Eye saver mode
  • Ergonomic
Description
Lead Time
UNSPSC Code
3.5
Catalog Page Number
812
Aspect Ratio
16:9
Brand
Built In Speakers
No
Categories
Computer Components
Category
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions
540.7x39.8x320.4mm
Dimensions with Stand
540.7x219x 497.7mm
DisplayPort
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
Height Adjustable
Yes
Manufacturer
Monitor Size
24in