Samsung Essential S40GD 27 inch Monitor IPS Full HD LS27D400GAUXXU
Category Desktop Monitors
Samsung Essential S40GD 27 inch Monitor IPS Full HD LS27D400GAUXXU Samsung Essential S40GD 27 inch Monitor IPS Full HD LS27D400GAUXXU
Product Code: SAM81692
Category Desktop Monitors
Manufacturer Samsung
  • 100Hz Refresh Rate - Smooth performance across any content
  • IPS Panel
  • Eye Saver Mode
  • Ergonomic Design - Flexible adjustments for optimal comfort
Description
Large ergonomic 27 inch screen monitor with IPS panel, 100HZ refresh rate, eye saver mode.
Lead Time
1
UNSPSC Code
Weight
5.6
Catalog Page Number
812
Aspect Ratio
16:9
Brand
Samsung
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions
612.9x39.8x360.9mm
Dimensions with Stand
612.7x219x538.3mm
DisplayPort
1
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
2
Height Adjustable
105mm
Manufacturer
Samsung
Monitor Size
27in
Panel Type
Ips
Resolution
1920x1080
Response Time
5ms (GTG)
Size Range
27-27.9in
Type
Desktop Monitors
Usb Port
Yes
Weight
2.7kg
Weight with Stand
4kg
Compare
Product Code: SAM81692
Manufacturer Samsung
  • IPS Panel
  • Eye Saver Mode
Description
Lead Time
UNSPSC Code
5.6
Catalog Page Number
812
Aspect Ratio
16:9
Brand
Categories
Computer Components
Category
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions
612.9x39.8x360.9mm
Dimensions with Stand
612.7x219x538.3mm
DisplayPort
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
2
Height Adjustable
105mm
Manufacturer
Monitor Size
27in